Morzęcin Mały

Morzęcin Mały

Morzęcin Mały to jedna z najmniejszych miejscowości  leżąca w Gminie Oborniki Śląskie. Jest miejscem spokojnym o szczególnym charakterze.  Pierwotnie osada nazywała się Klein Muritsch, a pierwsze wzmianki o właścicielu  pochodzą z 1845 roku i mówią ze właścicielem posiadłości był Leitgebel. Na temat wcześniejszych dziejów miejscowości bardzo trudno jest zdobyć informacje. Znikome są również informacje dotyczące folwarku. Wiadomo, że posiadłość była dzierżawiona przez kilku właścicieli.  Od 1880 roku majątek w Morzęcinie Małym kupiła rodzina von Carnap i to ten ród władał tymi ziemiami do 1937 roku. Po zakończeniu II wojny światowej dwór zamieniono w mieszkania prywatne. Pozostałościami dawnych czasów jest zachowanie układu  folwarcznego z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi, a także park krajobrazowy. W parku możemy przejść się ścieżką edukacyjną.

Miejscowość jest miejscem wartym odwiedzenia przez turystów indywidualnych i grupowych. We wsi znajdują się dwie agroturystyki, kort tenisowy oraz świetlica wiejska w której można zorganizować imprezy lub uroczystości. Od 2019 roku działa również Koło Gospodyń Wiejskich. 

Do wsi w bardzo szybki i prosty sposób można dojechać przyjeżdżając pociągiem do stacji Osola. Przechodząc przez tory praktycznie jest się już w Morzęcinie Małym. Osobom zmotoryzowanym najlepiej  jechać z Obornik Śląskich w kierunku Wielkiej Lipy i dalej kierować się na Osolę. Ostatnią miejscowość dzieli od Morzęcina Małego już tylko kilka kroków.