Dożynki Gminne w Siemianicach przeszły do historii | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

. Przejdź do linku banera
Oborniki Śląskie, Poland

Dożynki Gminne w Siemianicach przeszły do historii

Dożynki Gminne w Siemianicach

Dożynki to czas zakończenia żniw i dzielenia się tym, co powstało z owoców Ziemi. Święto plonów to dobry moment, aby podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, wytrwałość w dążeniu do celu oraz niezwykłe poświęcenie, dzięki którym każdego dnia możemy zasiadać przy stole, gdzie nie brakuje tego co najważniejsze – świeżego chleba.

27 sierpnia 2022 roku w sołectwie Siemianice odbyły się Dożynki Gminne. Święto Plonów rozpoczęła Msza Święta polowa prowadzona przez Ks. Proboszcza Grzegorza Skałeckiego.

Po Mszy Świętej Burmistrz Obornik Śląskich Arkadiusz Poprawa przywitał wszystkich zgromadzonych na tym przepięknym wydarzeniu gości m.in. Radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Tytusa Czartoryskiego, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich Agnieszkę Zakęś wraz z radnymi gminnymi, Starostę Powiatu Trzebnickiego Małgorzatę Matusiak wraz z radnymi powiatowymi, Starostę Powiatu Obornickiego Zofię Kotecką, Burmistrza Obornik Tomasza Szramę, Starostów Dożynek Annę Iwańczak i Henryka Machnika, sołtysów, a przede wszystkim wszystkich rolników i  mieszkańców wsi. Burmistrz podziękował również za organizację dożynek Sołtysowi Siemianic Dawidowi Stawiakowi i mieszkańcom, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie uroczystości.

Starostowie Dożynek Gminnych Państwo Anna Iwańczak i Henryk Machnik na ręce Burmistrza Obornik Śląskich Arkadiusza Poprawy i Przewodniczącej Rady Miejskiej Agnieszki Zakęś przekazali chleb dożynkowy. Następnie przed sceną odbyła się prezentacja  sołectw, które przygotowały kosze dożynkowe i chleby. Gospodarze tegorocznych dożynek przygotowali piękny wieniec w kształcie korony, który będzie reprezentował Naszą Gminę w konkursie na najpiękniejszy wieniec w Powiecie Trzebnickim. Obrzęd dożynkowy prowadziła Kapela Janka Boduszka z Siemianic, która w tym roku obchodzi 40-lecie działalności.  Następnie gospodarze wydarzenia podzielili miedzy uczestników święta chleb.

Po części wieńcowej przed zebranymi gośćmi zaprezentowały się zespoły artystyczne. Na scenie wystąpili m. in. Zespół Śpiewaczy Malwy z Kuraszkowa, Studio Piosenki Obornickiego Ośrodka Kultury, Kapela Janka Boduszka z Siemianic, dzieci z Przedszkola z Siemianic. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się występ i konkurencje przygotowane przez Strongmanów. Podczas konkursów prowadzonych przez siłaczy został wybrany najsilniejszy mężczyzna i najsilniejsza kobieta. Na scenie swoje umiejętności zaprezentował Paweł Skóra – Mistrz Świata w żonglerce piłką, a umiejętności taneczne pokazały cheerleaderki z Siemianic. 

Podczas wydarzenia zostały wręczone nagrody dla mieszkańców którzy zgłosili się do konkursu na ”Najpiękniejszą posesje dożynkową”. Zwyciężczynią konkursu została Pani Agnieszka Bełkowska, drugie miejsce zajęła Pani Teresa Cieplińska, a trzecie Jakub Litwinowicz.

Na terenie dożynkowym można było skorzystać z wielu atrakcji, takich jak: darmowe dmuchańce, byk rodeo i nauka dojenia krowy, animacje dla dzieci i młodzieży, fotobudka, stoiska lokalnych wystawców, wystawa Retrotraktor.

Z lekkim opóźnieniem na scenie wystąpiła gwiazda wieczoru - Czadoman. Zgromadzeni wspólnie wyśpiewywali najsłynniejsze przeboje wokalisty. Wszyscy zapamiętają wspólny występ Chearlederek z Siemianic z Czadomanem - dziewczyny dały niesamowity popis.

Imprezą towarzyszącą tegorocznym dożynkom było 700-lecie Siemianic. Z tej okazji mieszkańcy przygotowali wiele atrakcji: loterię fantową, stoisko z domowymi ciastami, wystawę dawnych zdjęć, film o Siemianicach, konkurs wiedzy o Siemianicach, gminie i powiecie,  a także konkurs na „Najsmaczniejszą szarlotkę”.  Najsmaczniejsze ciasto upiekła Natalia Tatarek z Siemianic, drugie miejsce zajęła Barbara Tomasikiewicz z Bagna, a trzecie Jadwiga Wróbel z Morzęcina Wielkiego.

Polecane

.

20 lat współpracy Obornik Śląskich z Rehau

21-05-2024
XVI Dni Obornik Śląskich

XVI Dni Obornik Śląskich

21-05-2024
.

UWAGA! Awaria - brak wody

21-05-2024
.

III Sesja Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich

17-05-2024
.

II Sesja Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich

13-05-2024