Borkowice | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Borkowice

Borkowice

Borkowice to urocza wieś położona w malowniczym sercu Wzgórz Trzebnickich. Bliskość miejscowości z aglomeracją wrocławską nie miała wpływu na jej klimat. Mijając tablicę z napisem Borkowice trafiamy do innego świata – świata niezmąconego spokoju i pięknej przyrody. W centrum wsi, wśród pozostałości zabudowań folwarcznych dominuje XIX wieczny eklektyczny pałac (w którym obecnie znajdują się mieszkania komunalne) wraz z pozostałościami kompleksu budynków folwarcznych (tzw. czworakami) oraz zabytkową stodołą. Dodatkowym atutem mogą być pozostałości parku, umiejscowionego pomiędzy pałacem a wąwozami. Dobry mikroklimat i urodzajne gleby sprzyjają sadownictwu, dlatego w miejscowości znajdują się rozległe sady owocowe, głównie wiśniowe i jabłoniowe. Nasi goście wracając do swojego domu, prócz wspomnień mogą zabrać ze sobą lokalne produkty – jabłka, wiśnie, truskawki czy pyszne miody borkowickie. Od południa miejscowość graniczący z lasem położonym na niewysokich wzgórzach polodowcowych. Płynący w lesie strumień Lubniówka tworzy malownicze meandry na południowej granicy wsi. Wzdłuż jego biegnie żółty szlak turystyczny, łączący Wilczyn Leśny  i Oborniki Śląskie z Trzebnicą (przez Węgrzynów). Również inne trasy do turystyki konnej i rowerowej wiodące przez urokliwe wąwozy lessowe oferują piękne widoki. Wzgórza czy stary las w sąsiedztwie wsi zadowolą nawet wymagających amatorów turystyki konnej czy rowerowej, ale też doskonale nadadzą się na rodzinny spacer w niedzielne popołudnie. A wszystko to w miejscu, z którego doskonale widać Wrocław.

Ciekawą propozycją na spędzenie wolnego czasu, urlopu czy po prostu weekendu jest odwiedzenie działającego Gospodarstwa Agroturystycznego „Pensjonat Enklawa”. Pensjonat oprócz pięknych wnętrz i widoków z okien dysponuje ofertą „w siodle” a także posiada swoje zaplecze dla amatorów rowerów górskich.

Oprócz tego, jeżeli nie obce są nam wycieczki piesze, warto wejść na szlak  prowadzący na Szczyt Dolnośląski. Jest to wzniesienie na południowym grzbiecie Wzgórz Trzebnickich. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego możemy oglądać nie tylko okolice, ale też oddalony o około 25km Wrocław.

Ciekawostką jest to, że wędrując dookoła wierchu przechodzimy przez teren trzech gmin (Trzebnica, Wisznia Mała, Oborniki Śląskie). Po drodze napotkamy różnorodny drzewostan, m.in. lipy, dęby, kasztanowce, graby, świerki oraz sporadycznie modrzewie. Wiosną i latem warto przespacerować się po miejscowości zaglądając tu i tam. Trzy wąwozy w tym czasie pięknie się zielenią, a miły chłód pozwoli nam uniknąć upałów.