Golędzinów | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Golędzinów

Goledzinów lotnisko

Golędzinów to miejscowość położona od Obornik Śląskich o ok. 4 km., a od Wrocławia 23 km. Miejscowość ta charakteryzuje się zadbanymi posesjami i przestrzenią publiczną. Golędzinów postrzegany jest przez mieszkańców i turystów jako miejsce sprzyjające relaksowi. W centrum wsi koło kościółka znajduje się park o który dbają mieszkańcy. Jest to miejsce, w którym organizowane są imprezy i spotkania wiejskie. Corocznie odbywają się tam wiejskie dożynki, dni dziecka. Teren przy parku wyposażony jest w urządzenia zabawowe i siłownię zewnętrzną. Turyści odwiedzający Golędzinów  mogą w tym miejscu aktywnie odpocząć, a w upalne dni schłodzić się w cieniu dorodnych drzew. Na szczególną uwagę zasługuje aleja jarzębinowa. Jesienią jej czerwone „korale” zachęcają do tworzenia z nich produktów lokalnych, rękodzieła, wianków.  Doskonale wyposażone obiekty infrastruktury społecznej stanowią doskonałą bazę służącą rekreacji, wypoczynkowi i rozwijaniu pasji oraz zainteresowań mieszkańców. Aktywni mieszkańcy podejmują wspólne działania i inicjatywy na rzecz ciągłego rozwoju miejscowości i jej promocji, wykorzystując w tym celu między innymi produkty lokalne. Pasjonaci lotnictwa i sportów lotniczych mogą odwiedzić pobliskie lądowisko i znajdą dla siebie idealny klimat do wypoczynku i naładowania się pozytywna energią. Na terenie miejscowości znajduje się pałac i dwór z XIX wieku, został on przebudowany na początku  XX wieku. Po II wojnie światowej budek przejęła spółdzielnia rolnicza i istniała do lat 90 XX wieku. Dworek ten został przekształcony i do 2008 roku w budynku tym mieściła się szkoła rolnicza. Od 2008 roku  pałac ten jest w rękach prywatnych. Niestety w 2015 roku wybuchł pożar i pałac spłonął.  Można z oddali zobaczyć jak wyglądał, ale nie jest on udostępniony dla turystów do zwidzenia. Przez miejscowość przepływa rzeczka Lubnówka, która na swoje ujście w Odrze. Bliskość lasów, rzeczki i innych akwenów wodnych powoduje, że w okresie jesiennym miejscowość odwiedzają amatorzy grzybów, którzy zawsze zadowoleni są ze swoich zbiorów. Lasy obfitują nie tylko w grzyby ale również w jagody, poziomki, maliny ale również we wcześniej wspomniane jarzębiny.

Golędzinów to nie tylko park, jarzębiny i lotnisko. W pobliżu znajduje się stadnina koni Arat. Miłośnicy jazdy konnej i tych chcących rozpocząć przygodę z jeździectwem mogą odnaleźć cos do siebie.  W stadninie jest kilka spokojnych wyszkolonych koni, a instruktorzy prowadzą zajęcia dla dzieci młodzieży i dorosłych.

Bardzo ciekawą atrakcją turystyczną nie tylko dla najmłodszych jest oferta Mini ZOO Gaja. Jest to bardzo ciekawa oferta dla turystów indywidualnych, jak i dla grup. W Mini Zoo spędza się czas wśród natury. Cisza i spokój jaki panuje w tym miejscu zaskoczy każdego. Odwiedzający to miejsce maja możliwość spotkania ze zwierzętami dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dzieci mogą pogłaskać i nakarmić kozy, pobawić się z psami i kotami, a także z osiołkiem Dyziem. Na gości czekają jeszcze inne, ciekawe zwierzęta min. konie, małpki. Jest to miejsce w którym można   zorganizować ognisko, przyjęcia okolicznościowe nie tylko dla dzieci, spotkania rodzinne itp. Dla chętnych jest możliwość przedłużenia pobytu. Gospodarze mogą zorganizować nocleg. Na smakoszy czekają przysmaki z koziego mleka min. kuleczki serowe z różnymi przyprawami, serki rikotta z kozieradką, tymiankiem, twarożki z owocami. Miejsce to jest warte odwiedzenia i zachwycenia się jej urokiem, spokojem i klimatem.