Kotowice | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

. Przejdź do linku banera
Oborniki Śląskie, Poland

Kotowice

Kotowice

Kotowice to malownicza spokojna wieś leżąca nad Odrą w Gminie Oborniki Śląskie. Pierwsze wzmianki o wsi można znaleźć w dokumentach z 1203 roku. Wówczas Kotowice zwane były klasztorną wsią rybacka.   Mieszkańcy tej wsi mieli dostarczać ryby do trzebnickiego klasztoru cysterskiego. W obecnych czasach mieszkańcy już się nie zajmują połowem ryb. Istnieją dokumenty wspominające kościół parafialny z 1376 roku, który spłonął w 1832 roku. W pożarze tym spłonęło  również kilka budynków gospodarczych i szkoła.  Po kilkudziesięciu latach na wielką prośbę i dzięki ogromnym staraniom  mieszkańców powstał w 1902 roku nowy kościół.  Jest on jednym z zabytków na terenie wsi.

Obecne Kotowice to rolnicza wieś, czysta, zadbana i malownicza. Bezpieczeństwo mieszkańców zapewniają biegnące po obu stronach drogi chodniki, wieczorem oświetlone lampami. Na placu przed zabytkowym kościołem na tablicy informacyjnej możemy poczytać o historii i atrakcjach Kotowic. W centrum na  zagospodarowanym placu można usiąść, odpocząć i porozmawiać, gdyż mieszkańcy chętnie opowiadają o swojej wsi. Obok nowo wybudowanej i dobrze wyposażonej świetlicy na boisku można zobaczyć jak młodzież uprawia różne dyscypliny sportowe, a plac zabaw wypełniony jest bawiącymi się dziećmi. Dawną wieś rybacką odwiedza wielu gości, bo tu można nie tylko  odpocząć od zgiełku miasta, obejrzeć ciekawą przyrodę, ale także kupić jajo prosto od kury, czy spróbować mleka prosto od krowy.

Do miejscowości najlepiej dojechać drogą wojewódzką z Wrocławia w kierunku Obornik Śląskich skręcając w szewcach w kierunku Paniowic lub w Zajączkowie bezpośrednio do Kotowic.  Korzystający z kolei mogą wysiąść na stacji w Szewcach i kierować się w stronę Paniowic, a następnie w kierunku Kotowic. Można również wysiąść na stacji w Pęgowie i kierując się na Zajączków dostać się do Kotowic.