Kowale | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Kowale

Kowale

Kowale to miejscowość leżąca na uboczu. Do Obornik Śląskich dzieli ją ok. 5,5 km. Malownicze ukształtowanie terenu powoduje, że można się w niej zakochać. W miejscowości znajduje się pałac którego bogata historia i dzieje ucieszą pasjonatów historii. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z czasów Henryka Brodatego i św. Jadwigi. Wieś z całym majątkiem na przestrzeni wieków zmieniała właścicieli. Ostatnim właścicielem przed II wojną światową był Wilhelm Prettwitz. Po zakończeniu działań wojennych i po włączeniu tych terenów do Polski folwarkiem zarządzało Gospodarstwo Rolne Skarbu Państwa.  Obecnie po przeprowadzonych remontach, pałac ten przekształcono i urządzono w nim biura i mieszkania. Niestety stracił on zamkowy charakter  i w tej chwili można go zwiedzić i zobaczyć tylko z zewnątrz.

Na terenie wsi znajduje się wiele hektarów sadów owocowych. Mieszkańcy w dalszym ciągu rozwijają tradycyjne sadownictwo, a później wykonują z nich przetwory z darów owocowych.

Miejscowość ta nie jest może bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym. Nie ma w niej miejsc zabytkowych takich, w których turysta może coś zwiedzić zobaczyć. Wprawdzie znajdują się w Kowalach  budynki wpisane do rejestru zabytków, ale są one w rękach prywatnych. Mimo to jest to miejsce w którym można znaleźć spokój. Miejscowość oddalona jest od drogi wojewódzkiej. Natężenie ruchu nie jest duże, dlatego fani pieszych wędrówek czy jazdy na rowerze spokojnie mogą uznać miejscowość za miejsce, w którym można aktywnie odpocząć.  Ukształtowanie terenu i ogromna ilość drzew owocowych zachęcą miłośników fotografii do korzystania z ich uroków. Jesienią zaś można odwiedzić sady i zaopatrzyć się w pyszne owoce.