Kuraszków | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Kuraszków

Kuraszków

Kuraszków - wieś ludzi z pasją!

W Kuraszkowie na każdego kto pragnie spędzić wolny czas w sposób aktywny i twórczy czeka wiele atrakcji. Gwarantujemy dobrą zabawę  i wiele niezapomnianych chwil!

Kuraszków położony jest w Powiecie Trzebnickim, zaledwie trzy kilometry od Obornik Śląskich na Wzgórzach Trzebnickich, w dolinie potoku Struga. Do miejscowości najlepiej dojechać drogą z Obornik Śląskich w kierunku Prusic. Jest to malownicza miejscowość, w której znajduje się Schronisko Młodzieżowe, Klub Rolnika, kaplica, stadnina koni, wąwóz lessowy, boisko sportowe, ścieżki zmysłów "Bose trasy" oraz liczne szlaki piesze, rowerowe oraz nordick walking. Dużą atrakcją turystyczną Kuraszkowa jest dwór z przełomu XIX i XX wieku, w którym aktualnie mieści się schronisko młodzieżowe oraz Dąb Napoleoński, który wita odwiedzających wieś. Na miłośników pięknych widoków i pasjonatów fotografii plenerowej czeka punkt widokowy na górze Gnieździec. Kuraszków jest miejscowością w pełni oznakowaną - na turystę czekają tablice informacyjne, witacze oraz strzałki kierunkowe. Ulotki oraz informacje o realizowanych projektach we wsi można pobrać ze strony internetowej miejscowości, Gminy Oborniki Śląskie, Lokalnej Grupy Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich. Zachęcamy do odwiedzenia naszego facebook’a - tam zawsze znajdziesz wszystkie nasze aktualności.

We wsi funkcjonują dwie wyprawy odkrywców: "Kuraszków XX wieku" oraz "Tropem Kuraszkowskich pasjonatów", w trakcie których oprócz historii wsi można poznać również wiele ciekawych osób i realizowanych przez nich działań. Wyprawa przedstawia ciekawych ludzi z Kuraszkowa, ich pasje, zamiłowania oraz trud życia codziennego, jak również przeszkody jakie napotykają pracując na rzecz społeczności lokalnej. Dodatkowo spacer w specyficznym mikroklimacie Kuraszkowa poprawia tężyznę fizyczną oraz wydolność płuc.

W miejscowości od 50 lat działa Zespół Śpiewaczy Malwy, który oprócz znanych szlagierów ludowych, w swoim repertuarze posiada również utwory rozsławiające Kuraszków i jego mieszkańców.

Działające we wsi Stowarzyszenie Przyjaciół Kuraszkowa "Lipowa Dolna" tworzy ofertę turystyczną miejscowości, która skierowana jest głównie do grup szkolnych, rodzin oraz miłośników turystyki aktywnej. 

Oferta miejscowości Kuraszków:

- warsztaty kulinarne prowadzone przez gospodynie domowe

- warsztaty artystyczne, teatralne prowadzone przez lokalnych artystów

- Bosa Trasa "ścieżka zmysłów" - chodzenie po szyszkach, kamieniach, trawie bez butów i skarpetek

- Questung - Wyprawa odkrywców - szukanie skarbu

- gry i zabawy na świeżym powietrzu

- zwiedzanie okolicy z przewodnikiem

- spotkania z muzyką ludową - Zespół Śpiewaczy Malwy gwarantuje dobrą zabawę

- ognisko integracyjne

- noclegi w schronisku.