Nowosielce | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Nowosielce

Nowosielce

Nowosielce to jedna z najmniejszych i najmłodszych wsi leżąca na terenie Gminy Oborniki Śląskie.  Samodzielnym sołectwem stała się w 2019 roku.  Do tej pory Nowosielce były przysiółkiem sołectwa Lubnów.  Pierwsze wzmianki o miejscowości  pochodzą z 1830 roku i mówią, że częścią miejscowości Lubnów była kolonia Sorge. Z dokumentów tych można wyczytać, że był tu folwark ok. 50 domów mieszkalnych,  młyn wodny browar  i  gorzelnia. W 1886 roku właścicielem Nowosielc i całości dóbr był Moritz Franke. Dworski folwark, zabudowania i ziemie na przestrzeni lat zmieniały właścicieli. Za ostatniego przedwojennego właściciela podaje się Paula Peuckera, który opuścił te ziemie przed przybyciem Armii Czerwonej.  Najstarsi mieszkańcy pamiętający lata tuż po II wojnie światowej wspominają, że był tam piękny dworek. Niestety nie przetrwał on próby czasu. Mieszkańcy Nowosielec do dziś odnajdują rzeczy ze starego dworu takie jak: porcelanę, kieliszki do jajek, temperówkę do ołówków.

Dzisiejsze Nowosielce to miejscowość leżąca na skraju lasu.   Bliskość Obornik Śląskich (ok. 3 km) powoduje, że jest to teren atrakcyjny pod budową domków jednorodzinnych.  Przez miejscowość przebiegają szlaki piesze i rowerowe. Turyści mogą tu odpocząć i zrobić sobie krótki odpoczynek podczas wędrówki lub przejażdżki. Amatorzy zbierania jesiennych darów natury często udają się do miejscowości, aby zrobić zapasy na zimę.  W okolicach znajdują się również stawy, które obecnie znajdują  się w rękach prywatnych. 

Jako ciekawostkę można podać tu fakt, iż miejscowość ta posiada ulice, które mają swoich patronów. Turysta nie powinien więc być zdziwiony, gdy kierując się do lasu przejdzie się ulicą Eliasza czy Jana Chrzciciela.