Paniowice | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Paniowice

Paniowice

Paniowice to mała wieś położona na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk NATURA 2000 -„Dolina Widawy”. Pierwotnie osada nazywała się Pannwitz. Na terenie miejscowości znajdują się dwa parki nieodłącznie związane z historią tego miejsca. W jednym z nich w latach powojennych znajdował się stary poniemiecki cmentarz, w drugim pałac i folwark. Niestety, ale upływający czas oraz wyniszczająca działalność wojsk radzieckich i działającego w pałacu od 1955 roku PGR-u sprawiły, że dzisiaj zostały tylko budynki gospodarcze.

Specyficzne położenie oraz wytyczone szlaki sprawiają, że jest to idealne miejsce do turystyki pieszej i rowerowej. Bliskość „Doliny Widawy” daje możliwość zapoznania się dużym bogactwem fauny związanej z naturalnymi lasami dolin rzecznych, w szczególności z nietoperzami tj. Nocek duży, Nocek łydkowłosy oraz Mopek. Można ponadto zaobserwować wspaniałe ptaki. Wśród nich zobaczymy żurawie, dzięcioła średniego oraz trzmielojady. Te szczególne walory przyrodnicze sprawiają, że jest to idealne miejsce dla miłośników spokoju i przyrody.

Przez miejscowość biegną szlaki rowerowe: Szlak dookoła Wrocławia im. doktora Bronisława Turonia i Trzebnicka Pętla Rowerowa.

Do Paniowic najlepiej dojechać pociągiem, wysiąść na stacji w  Szewcach i przejść kilka metrów. Dla zmotoryzowanych jadących z Wrocławia w kierunku Obornik Śląskich w Szewcach skręcić w kierunku Urazu.