Pęgów | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Pęgów

Pęgów

Wieś Pęgów położona jest w Powiecie Trzebnickim, zaledwie 20 kilometrów od Wrocławia, w okolicy pięknych lasów, stawów i terenów rolniczych. Do miejscowości najlepiej dojechać drogą wojewódzką z Wrocławia w kierunku Obornik Śląskich albo pociągiem relacji Wrocław – Poznań.

Wieś jest wyjątkowa pod wieloma względami: ma bogatą historię, ciekawą architekturę, dużo zieleni, ale przede wszystkim wyjątkowych i aktywnych mieszkańców. Pęgów to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki, ale przede wszystkim miejsce aktywnego wypoczynku dla osób w każdym wieku. Ukształtowanie terenu, bliskość lasów oraz liczne trasy piesze i rowerowe sprzyja aktywności fizycznej o każdej porze roku. Pęgów jest miejscowością w pełni oznakowaną - na turystę czekają tablice informacyjne, witacze oraz strzałki kierunkowe.

Pęgów jest największą i najliczniejszą miejscowością w Gminie Oborniki Śląskie, która aktywnością mieszkańców zasłynęła w całym województwie. W przeszłości rozwój tego regionu, podlegał wpływom kolejnych rządzących jak i duchowieństwa oraz podróżujących kupców. Dzieje pokojowe przeplatane były zbrojnymi inwazjami i okupione krwią w imię wolności wielu narodowości różnych wyzwań. Do dziś w lesie położonym między Pęgowem, Ozorowicami, Wilczynem i Obornikami Śl. znajdują się okopy przeciwpancerne. Obecnie miejscowość przybrała zdecydowany charakter bazy noclegowej dla pracujących we Wrocławiu. Ziemia uprawna jest użytkowana głównie przez duże prywatne gospodarstwa rolne, rzadko można usłyszeć pianie koguta, czy odgłosy innych zwierząt gospodarskich. Rozwija się natomiast sektor usługowy, handlowy i przetwórczy.

Największym bogactwem Pęgowa są walory przyrodnicze, a szczególnie lasy, stawy oraz dzika zwierzyna. Duża ilość terenów zielonych sprawia, że warunki do odpoczynku, relaksu i osiedlenia się na stałe są wymarzone. Dodatkowo mieszkańcy mają niesamowitą ilość pozytywnej energii, którą chętnie przekazują innym.

Działające we wsi Stowarzyszenie „Rozwoju Pęgowa” wspólnie z organizacjami działającymi we wsi od 2010 roku tworzy ofertę turystyczną miejscowości, która skierowana jest głównie do grup szkolnych, rodzin oraz miłośników turystyki aktywnej. Oferta turystyczna Pęgowa rozwija się z roku na rok. Na terenie miejscowości znajduje się ośrodek wypoczynkowo - rekreacyjny „Glinianki” z kąpieliskiem i noclegami w kempingach, Ośrodek „Kruczyna” oraz „Mini Zoo”, w których to miejscach na każdego czeka wiele atrakcji i niezapomnianych chwil w otoczeniu pięknych krajobrazów i przyjaznych mieszkańców.

W ośrodku „Kruczyna” grupy zorganizowane oraz rodziny z dziećmi mogą wziąć udział w warsztatach z filcowania oraz wyrobu ceramiki. Dodatkowo w ofercie ośrodka znajdują się zabawy na świeżym powietrzu, możliwość obcowania ze zwierzętami domowymi (owce, kozy, kury), przejażdżki konne oraz hippoterapia pod okiem instruktora. Istnieje również możliwość wypożyczenia rowerów, rozbicia namiotów oraz zamówienia całodziennego wyżywienia.

W „truskawkowej wsi” od wielu lat, na terenie leśniczówki funkcjonuje „Mini Zoo”, gdzie zwierzęta domowe i osiołek wraz ze swoimi właścicielami przyjmują milusińskich gości. Oferta Mini zoo skierowana jest dla rodzin z dziećmi oraz grup szkolnych. Na terenie ośrodka istnieje możliwość udziału w zajęciach jeździeckich, artystycznych oraz organizacji przyjęć okolicznościowych i spotkań rodzinnych.

Na turystów bardziej wymagających czeka hotel i restauracja „Noce i Dnie”, gdzie można wynająć nocleg oraz smacznie zjeść.

W centrum Pęgowa Stowarzyszenie Rozwoju Pęgowa zrealizowało projekt polegający na zagospodarowaniu dwóch skwerów na potrzeby mieszkańców i turystów. Dodatkowo wykonane zostały słupy, przystanki truskawkowe, tablice informacyjne „Pęgów i okolice blisko Ciebie” z naniesionymi ciekawymi miejscami we wsi. Niedawno w Pęgowie powstał „truskawkowy” pomnik na pamiątkę otrzymania w 2012 roku tytułu „Najpiękniejsza Wieś Dolnego Śląska” oraz pomnik – uschnięty pień dębu, który stanowi alegorię do wiersza „Koniec i początek” autorstwa miejscowego artysty.

W miejscowości na każdego czeka wiele atrakcji. Osoby chcące aktywnie spędzić wolny czas maja do dyspozycji boisko sportowe, ścieżki rowerowe, piesze oraz ścieżkę zmysłów tzw. „Bosą Trasę”. Dla amatorów klimatów piknikowych oferujemy wzięcie udziału w imprezach plenerowych organizowanych przez Sołtysa oraz Stowarzyszenie Rozwoju Pęgowa: „Święto Truskawki” oraz „Jesienny Jarmark Osobliwości”. Są to imprezy cykliczne, na których odbywają się pokazy artystyczne, konkursy z nagrodami, zawody sportowe oraz wystawiane są stragany z wyrobami i produktami regionalnymi.