Uraz | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Uraz

Uraz

Miejscowość położona jest na prawym brzegu rzeki Odry, w odległości 7 km od Obornik Śląskich i około 25 km od Wrocławia. Od 1288 roku do 1945 roku Uraz, a raczej Auraz posiadał prawa miejskie.

Pierwsze wzmianki na temat zamku w miejscowości Uraz pochodzą z połowy XIII wieku, kiedy urzędował tam kasztelan. W 1319 r. zamek został rozbudowany przez ówczesnego właściciela, Andreasa Radaka. Oczywiście nie była to ostatnia przebudowa, bo po XV-wiecznych modernizacjach obiekt otrzymał plan trójkąta równobocznego i został otoczony fosą.

„Zamek usytuowano w zakolu Odry i otoczono wałem ziemnym oraz fosą. Składał się on z poligonalnego narysu murów obronnych, z budynkiem mieszkalnym w formie wieży wpisanej w zachodni narożnik obwodu, i baszty bramnej po stronie północnej. Wieża mieszkalna, początkowo trzykondygnacyjna, zbudowana została z rudy bagiennej i cegły na planie trójkąta równobocznego, o ostrych narożach wymierzonych w stronę miasta i Odry, powodujących „ślizganie” się pocisków po murze, a tym samym łagodzących przykre skutki ewentualnego ostrzału nieprzyjaciela - przy czym długość jednego boku wynosiła około 23 metry, a grubość ścian w dolnych partiach – około 2,5 metra. Była to konstrukcja niezwykle rzadka - prawdopodobnie na świecie istnieją tylko trzy zamki oparte na podobnym planie.

Podczas XIX-wiecznej modernizacji rozebrano otaczający go mur, zasypano fosę i nadano zamkowi charakter neogotycki. Obecnie obiekt pozostaje w rękach prywatnych i można go oglądnąć z zewnątrz.

Na 275 kilometrze biegu Odry, pomiędzy Wrocławiem a Brzegiem Dolnym czeka na miłośników żeglarstwa i sportów wodnych malowniczo położona marina - port Uraz. Piękne położenie, cisza, spokój, a także sąsiedztwo Zalewu Prężyckiego stanowią o atrakcyjności tego wyjątkowego miejsca. Na miejscu działa tawerna serwująca smażone ryby oraz zupę rybną. Goście mogą wynająć także miejsca noclegowe w  hostelu i domkach. Atrakcją przystani są również imprezy plenerowe, wodne imprezy sportowe, koncerty szantowe.

Do innych miejsc wartych zobaczenia i zwiedzenia w Urazie można polecić Kościół św. Michała Archanioła – rzymskokatolicki kościół parafialny. Obok niego znajduje się Grota Matki Bożej z Lourdes, która zbudowana została z kamienia polnego.

Wieś sięga po różne dotacje finansowe. Dzięki środkom zewnętrznym zmodernizowano i stworzono miejsce aktywnego wypoczynku przy jeziorku. Powstała tam wiata, grille zewnętrzne a także boisko do piłki siatkowej plażowej. Odwiedzający wieś mogą również skorzystać z placu zabaw i siłowni zewnętrznej.