Zajączków | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Zajączków

Zajączków

Zajączków to wieś położona na Równinie Oleśnickiej nad rzekami Mienią i Ławą, usytuowana  7 km od Obornik Śląskich. Dawna niemiecka nazwa miejscowości to Haasenau. Znaleziska archeologiczne wskazują na istnienie osadnictwa w późnym średniowieczu, pod koniec XII wieku wieś należała do dominikanów wrocławskich. W dokumentach pisanych wieś pojawiła się w 1302 roku jako Hasnow, a  Dominikanie zmienili  nazwę miejscowości na Pustków. Od około 1370 należała ona do terenów Księstwa Śląskiego. Od tego czasu, aż do zakończenia II Wojny Światowej(1945) leżała poza granicami państwa polskiego.     

W miejscowości od 2009 r. działa „Stowarzyszenie Mieszkańców Zajączkowa RAZEM”, które czynnie uczestniczy w życiu naszej społeczności. Z inicjatywy stowarzyszenia w miejscowości, stoją zające, które są ozdobą  i reklamą miejscowości. Podczas imprezy integracyjnej wybrani mieszkańcy miejscowości otrzymują statuetki „Aktywnego Zająca” za pracę na rzecz wsi, a osoby spoza miejscowości,  które wspierają i pomagają mieszkańcom  otrzymują „Zająca Życzliwka.”

W centrum Zajączkowa  znajduje się świetlica wiejska, w  której od wielu lat odbywają się różne imprezy kulturalne. Boisko sportowe, boisko do siatkówki  i koszykówki, plac zabaw i siłownia zewnętrzna to możliwość spędzenia czasu aktywnie i sportowo. Przy boisku usytuowane zostały skwerki z ławkami i miejsce na zrobienie ogniska. We wsi znajdują się dwa stawy, które zarybiane są przez działające koło wędkarskie. Jest to nie lada atrakcja dla miłośników wędkarstwa. Cyklicznie odbywają się na nich zawody wędkarskie. Ze względu na bliskość aglomeracji wrocławskiej i związanej z nią migracją mieszkańców Zajączków stale się powiększa o nową zabudowę mieszkalną. Turyści chcący odpocząć od miejskiego zgiełku, mogą tu  aktywnie wypocząć na łonie natury.