
W Pęgowie trwa termomodernizacja przedszkola. Całkowity koszy inwestycji wynosi 1 099 620 złotych. Na tę inwestycję Gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 450 000 złotych.
Zakres inwestycji jest szeroki i obejmuje szereg działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej, komfortu użytkowania oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach prac przewidziano m.in. docieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją oraz ścian zewnętrznych od wewnątrz, izolację przeciwwilgociową fundamentów wraz z ich ociepleniem, a także wymianę drzwi zewnętrznych i montaż nowych, przeszklonych drzwi aluminiowych w celu wydzielenia wiatrołapu. Zostaną również zamontowane trzy nowe okna w piwnicy, a zabytkowe drzwi przy wejściu głównym przejdą renowację.
Kolejnym elementem modernizacji jest wymiana oświetlenia na energooszczędne LED-y oraz kompleksowa wymiana instalacji elektrycznej. Na dachu pobliskiej Szkoły Podstawowej w Pęgowie pojawią się panele fotowoltaiczne, a instalacja centralnego ogrzewania zostanie zmodernizowana – z nowym źródłem ciepła w postaci pompy ciepła typu powietrze-woda, nową instalacją oraz grzejnikami z głowicami termostatycznymi. W dwóch łazienkach powstanie mechaniczna wentylacja wywiewna, a w całym budynku zostanie zamontowany system domofonowy.
Inwestycja obejmuje również wykonanie drenażu opaskowego wokół budynku oraz nowej opaski z kruszywa. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, w tym wysoki próg przy wejściu do budynku. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku zaplanowano montaż planów tyflograficznych na obu kondygnacjach.
Firma wyłoniona w drodze przetargu rozpoczęła już prace projektowe. Wartość umowy wynosi 1 099 620,00 zł brutto, z czego 450 000,00 zł stanowi pozyskane dofinansowanie. Dzięki tej inwestycji przedszkole w Pęgowie stanie się miejscem bardziej ekologicznym, nowoczesnym i przyjaznym dla wszystkich użytkowników.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
_________
Informacja o możliwości zgłaszania podejrzeń o niezgodności projektu lub realizowanych działań z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) lub Kartą Praw Podstawowych (KPP)
Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej – Województwa Dolnośląskiego, z siedzibą we Wrocławiu, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław podejrzeń o niezgodności z KPON projektu lub działań beneficjenta związanych z realizacją projektu. Zgłoszenia należy dokonywać w formie pisemnej lub innej – jeśli wynika to ze szczególnych potrzeb komunikacyjnych zgłaszającego.
Z uwagi na konieczność zapewnienia interesu faktycznego w zgłaszaniu podejrzeń o niezgodności projektów (operacji)/działań z KPON (tj. musi istnieć podstawa faktyczna dla danej osoby do złożenia skargi – np. konieczność zrealizowania swojego uprawnienia lub obowiązku), umożliwia się zgłoszenia tylko osobom z niepełnosprawnością lub ich przedstawicielowi ustawowemu (np. w przypadku osób niepełnoletnich lub ubezwłasnowolnionych). Jednocześnie, każdy inny podmiot/osoba – w tym również organizacje pozarządowe działające na rzecz dostępności lub równego traktowania – będą mogły poinformować beneficjenta lub Instytucję Zarządzającą o zauważonych problemach, nieprawidłowościach, czy błędach związanych ze stosowaniem przepisów KPON w związku z realizacją projektu – więcej o procedurze.
Istnieje również możliwość składania zgłoszeń o podejrzeniu niezgodności z KPP do instytucji wdrażających programy UE.
W procesie składania zgłoszenia o podejrzeniu niezgodności z KPP do odpowiedniego podmiotu istnieje konieczność wykazania interesu faktycznego (tj. musi istnieć podstawa faktyczna dla danej osoby/instytucji do złożenia takiego zgłoszenia – np. konieczność zrealizowania swojego uprawnienia lub obowiązku). Jednocześnie, każdy – w tym również organizacje pozarządowe działające na rzecz dostępności lub równego traktowania – będzie mógł poinformować dany podmiot (beneficjenta lub instytucję uczestniczącą we wdrażaniu funduszy europejskich) o zauważonych problemach, nieprawidłowościach czy błędach związanych ze stosowaniem zapisów KPP.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w Procedurze służącej do włączania postanowień KPP do praktyki wdrażania programów, która jest załącznikiem do Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027
Ponadto informujemy podmioty uczestniczące w projekcie o możliwości zgłoszenia Instytucji Zarządzającej FEDS 2021-2027, m.in. za pomocą anonimowego formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej Programu, informacji o możliwości wystąpienia nadużycia finansowego, w tym konfliktu interesów lub korupcji.