Kowale | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

. Przejdź do linku banera
Oborniki Śląskie, Poland

Kowale

Kowale

Kowale to miejscowość leżąca na uboczu. Do Obornik Śląskich dzieli ją ok. 5,5 km. Malownicze ukształtowanie terenu powoduje, że można się w niej zakochać. W miejscowości znajduje się pałac którego bogata historia i dzieje ucieszą pasjonatów historii. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z czasów Henryka Brodatego i św. Jadwigi. Wieś z całym majątkiem na przestrzeni wieków zmieniała właścicieli. Ostatnim właścicielem przed II wojną światową był Wilhelm Prettwitz. Po zakończeniu działań wojennych i po włączeniu tych terenów do Polski folwarkiem zarządzało Gospodarstwo Rolne Skarbu Państwa.  Obecnie po przeprowadzonych remontach, pałac ten przekształcono i urządzono w nim biura i mieszkania. Niestety stracił on zamkowy charakter  i w tej chwili można go zwiedzić i zobaczyć tylko z zewnątrz.

Na terenie wsi znajduje się wiele hektarów sadów owocowych. Mieszkańcy w dalszym ciągu rozwijają tradycyjne sadownictwo, a później wykonują z nich przetwory z darów owocowych.

Miejscowość ta nie jest może bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym. Nie ma w niej miejsc zabytkowych takich, w których turysta może coś zwiedzić zobaczyć. Wprawdzie znajdują się w Kowalach  budynki wpisane do rejestru zabytków, ale są one w rękach prywatnych. Mimo to jest to miejsce w którym można znaleźć spokój. Miejscowość oddalona jest od drogi wojewódzkiej. Natężenie ruchu nie jest duże, dlatego fani pieszych wędrówek czy jazdy na rowerze spokojnie mogą uznać miejscowość za miejsce, w którym można aktywnie odpocząć.  Ukształtowanie terenu i ogromna ilość drzew owocowych zachęcą miłośników fotografii do korzystania z ich uroków. Jesienią zaś można odwiedzić sady i zaopatrzyć się w pyszne owoce.